Které nepříjemné situace mohou nastat při řízení obytného auta a jak se jim vyhnout?

Ať už jste zkušený řidič nebo nadšený nováček, se řízením obytných vozů se pojí mnoho odpovědnosti. Ačkoliv vám k řízení obytného vozu plně stačí řidičské oprávnění skupiny B, může být jízda obytným vozem zcela odlišným zážitkem oproti jízdě osobním automobilem. S tím jsou bohužel mnohdy spojeny i nepříjemné situace, které vás jako řidiče mohou na silnici potkat.  Jaké situace to jsou a jak se jim vyhnout?

Půjčovna a prodejna obytných vozů Plzeň poskytuje cenné rady

Říká se, že 80 % všech činností ovlivňuje příprava, proto je třeba přípravu nepodcenit. Na co se tedy konkrétně před cestou připravit? To poradí zkušení majitelé půjčovny a prodejny obytných aut v Plzni, kteří mají za sebou mnoho zimních i letních výprav za dobrodružstvím právě obytným vozem. Důležité je především důkladně se seznámit s dopravními předpisy, pokud vyjíždíte na dovolenou do zahraničí. Dále je potřeba zajistit zahraniční dálniční známky (tu českou za vás půjčovna obytňáků v Plzni zajistí sama). V neposlední řadě je třeba myslet na cestovní doklady a pojištění. Půjčovna obytných vozů zajišťuje havarijní pojištění i do zahraničí. Dále je třeba myslet zejména na pojištění cestovní.

Na co si dát pozor, než nastartujete

Půjčovna obytných vozů v Karlových Varech a Plzni vám vždy natankuje před cestou plnou nádrž, ujistí se o správném stavu pneumatik a zkontroluje všechny provozní kapaliny. Na co však nesmíte zapomenout vy?

  • Před každou jízdou uzavřít plynovou lahev
  • Zajistit dveře lednice a zavřít všechny skříňky i zásuvky
  • Přepnout lednici na 12V, pokud není automatizovaná
  • Zavřít všechna okna (včetně střešního)
  • Ujistit se, že v obytném voze nejsou žádné nezajištěné předměty, které by se mohly volně pohybovat
  • Zkontrolovat, že jsou veškeré věci v garáži připevněny

Užitečné rady při řízení obytného vozu

Půjčovny karavanů a obytných vozů radí důkladně se seznámit s rozměry vozu a dávat pozor zejména na tunely, nižší podjezdy, mosty, menší benzínové pumpy, vzrostlé stromy a větve, především na užších silnicích. Vyhýbejte se úzkým městským uličkám, pozor na obrubníky a sloupky. Velmi důležitá je hmotnost vozu, berte ji prosím na vědomí např. při parkování na nezpevněném povrchu, při prudkém manévru, či brždění. Při parkování se vyvarujte nevhodné, nezpevněné, písčité nebo podmáčené plochy. Velmi důležitá je doložnost vozu, ta se pohybuje mezi 400-600 kg na 3,5t vůz. Do doložnosti se počítá palivo, hmotnost posádky (bez řidiče), držáky na kola, kola, markýza, kempinkový nábytek, další vybavení vozu, včetně oblečení, potravin a vše ostatní co s sebou zabalíte na cesty. Ale také voda v nádrži, proto je vhodné rozmyslet se, zda pojedete s plnou nádrží, nebo zda vodu napustíte až v kempu a jet pouze s minimem potřebným na cestu. Přizpůsobte prosím rychlost s ohledem na rozměry a hmotnost vozu. Doporučená rychlost na dálnici je 105-110 km/h. Tzn. vždy o 20-30 km nižší než u osobního auta, a to v každé situaci. dávejte pozor na boční vítr, a to zejména při vjíždění do volné krajiny a při předjíždění kamiónů a autobusů.